Розвиток карпатської платформи співпраці гірських рятувальників

 

 

Проект фінансується Міжнародним Вишеградським Фондом

(International Visegrad Fund)

http://visegradfund.org

Назва проекту:

«Розвиток карпатської платформи співпраці гірських рятувальників» 

Лідер проекту – Громадська Організація Асоціація гірських провідників "Ровінь", м. Львів, Україна 

Партнери проекту:

1.  Громадська організація «Гірський рятувальний центр», м. Івано-Франківськ. Україна 

https://www.facebook.com/mountain.rescue.center/

2.  Гірська добровільна пошуково-рятувальна служба – Група Криніцка (Польща) (GórskieOchotniczePogotowieRatunkowe - GrupaKrynicka)

www.gopr-krynica.pl

3.  Гірська рятувальна служба Пенінського національного парку (Словаччина)  (Horská službaPieninskéhonárodnéhoparku)

http://hspienap.webnode.sk/

4.  Гірська служба Чеської Республіки (Єзерські гори) (Horská služba ČRo.p.s. (Jizerske hory)

https://www.horskasluzba.cz/cz/oblasti/jizerske-hory

      Метою проекту є розвиток Карпатської платформи співпраці гірських рятувальників, створеної за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду, для сталого діалогу та ефективної співпраці між гірськими рятувальниками (державними та громадськими), які працюють в транскордонному гірському регіоні Словаччини, України, Польщі та Чеської Республіки.

Конкретними цілями проекту є:

- обмін інформацією та досвідом при пошуково-рятувальних операціях та заходах;

- передача стандартів та передового досвіду в пошуково-рятувальних заходах у горах / печерах / річках;

- превентивні заходи щодо створення безпечних умов для туристів та місцевих жителів зокрема впровадження мобільного додатку «Саморятівник».

Проектом передбачено організацію спільних тренінгів в кожній із країн. Це дозволить розробити спільні дії в надзвичайних ситуаціях: лавини, гірські повені тощо; створить механізми обміну інформацією (попередження аварій, реагування, допомога). Зібрана інформація про пошуково-рятувальні пункти, пункти надання першої медичної допомоги, туристичні притулки в гірських регіонах Чехії, Польщі, Словаччини та України, контакти поліції, прикордонних служб будуть розміщені у мобільному додатку «Саморятівник». Цей мобільний додаток створений лідером проекту з власної ініціативи на зразок існуючих у Польщі, Словаччині та Чехії, які використовуються для роботи рятувальних служб. «Саморятівник» буде доступний для завантаження та подальшого використання пересічними туристами та місцевими жителями.

Проектом передбачено проведення наступних заходів:

1) Спільні міжнародні практичні навчання для рятувальників у Польщі, Криніца-Здруй

Навчання у Польщі відбулись у період 13-17 листопада 2019 року. 

У навчаннях взяли участь 18 гірських рятувальників та волонтерів з України 4 з Польщі, 4 зі Словаччини та 4 з Чеської Республіки. Працювали над вдосконаленням застосування системи супутникової навігації GPS та спеціального комп’ютерного програмного забезпечення в пошукових операціях на базі Групи Криніцкої GOPR. Цінність спільних навчань полягала в практичному випробуванні та застосуванні пошукових методів в гірській місцевості через імітовані пошукові операції.

Це дозволило підвищити кваліфікацію державних та громадських рятувальників у пошуку на місцевості та ефективно брати участь у спільних заходах при надзвичайних ситуаціях. Тематика навчань: 1) практичні пошуково-рятувальні операції на місцевості з використанням та застосуванням спеціального пошуково-рятувального обладнання: GPS-супутникових навігаційних систем, системи Galileo; спеціалізованого програмного забезпечення для пошукових робіт; 2) психологія в пошуку; 3) способи та методи єдиної мережі, комунікації; використання сучасних інноваційних інформаційних технологій (мобільний додаток "Ратунек" тощо).

2) Спільні міжнародні практичні навчання для рятувальників у Словаччині, Спіська Стара Вєсь

відбулись в період з 18 по 22 лютого 2020 року

Навчання стосувались рятувальних робіт на гірськолижних трасах (лижне спорядження, евакуація потерпілого з гірськолижного схилу); техніка та тактика проведення рятувальних робіт під час лавин, скі-тур спорядження; надання першої медичної допомоги при травмах, переохолодженні та обмороженні, основні методи боротьби з обмороженням.

Більше на нашій сторінці в соціальних мережах.

3) Спільні міжнародні практичні навчання для рятувальників в Україні, Верховина

відбулись 14-18.07.2021 року 

План навчань охоплював: рятувальні роботи на гірській річці, загальні правила безпеки; рафтинг, використання чалок з берега, з плавзасобу, методи кидання; рятування кількох людей одночасно; пасивне, активне, агресивне плавання; доставка потерпілого на берег тощо.

Більше інформації на нашій сторінці у соцмережі.

4) Спільні міжнародні практичні навчання для рятувальників на Львівщині

відбулись у період 02-06 червня 2021 року

План навчань охоплював: Використання аварійно-рятувальної техніки рятувальними службами, що працюють у високогір’ї. Домедична допомога. Обладнання та спорядження яке використовують гірські рятувальники. Надання допомоги на скелях та у печерах. Транспортування потерпілих. 

Участь у навчаннях прийняли 30 рятувальників та волонтерів з України та Польщі.

Більше інформації на сторінці у соцмережі

5) Мобільний додаток «Саморятівник» - інформаційно-технічне наповнення.

Мобільний додаток "Саморятівник" - розроблений український аналог польського мобільного додатку "Ratunek", чеського додатку "Zahranka". Формування баз даних; переклад інформації англійською мовою; розміщення електронної інформації в мобільному додатку "Саморятівник" - інформація про рятувальні пункти, пункти медичної допомоги, гірські укриття, поліція, прикордонні служби,  природоохоронні території, корисні поради при надзвичайних ситуаціях.

Можна скачати на гугл плей за посиланням.

 

6) Спеціалізований міжнародний тренінг для рятувальників та інших залучених служб (поліція, прикордонники, лісові та природоохоронні території, гірські провідники) в Україні (Львівська область) заплановано провести в період з 26 по 29 серпня 2021 року для 50 учасників. Спеціалізований міжнародний навчально-практичний тренінг в рамках проекту забезпечить злагоджену роботу державних та неурядових організацій: державних та громадських рятувальників, поліції, прикордонників, державної служби з надзвичайних ситуацій. Порядок тренінгу: теоретичні заняття про співпрацю різних служб у рятувальних операціях; практичне моделювання пошуково-рятувальної операції на місцевості.

Більше інформації на сторінці проекту в соціальній мережі

Платформа демонструє кращі практики та допомагає колегам з України у створенні гірських добровільних рятувальних служб/підрозділів/груп в карпатському регіоні. Розширення та поглиблення співпраці з колегами з Чехії, Польщі та Словаччини для створення нової системи на основі досвіду ЄС. Діяльність включає побудову мережі; навчання персоналу та покращення технічних можливостей задля безпеки.

Проект стартував 01 жовтня 2019 року та завершується 31 серпня 2021 року, але закладена платформа є міцним підгрунттям для співпраці та обміну досвідом на довгу перспективу.

https://www.facebook.com/Project-Carpathian-Mountain-Rescue-Cooperation-Platform-139478080189355/