SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа

З 1 січня 2020 року за співфінансування Європейського Союзу розпочалась реалізація проєкту «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа».

 

Проєкт скерований на налогодження співпраці між організаціями громадянського суспільства та місцевими органами влади з метою вирішення пріоритетних завдань, пов'язаних із безпекою та порятунком у Карпатах.

Проєкт має на меті об’єднати гірських громадських рятувальників Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської та Чернівецької областей та запропонувати механізм залучення волонтерів для пошуку та порятунку людей в Карпатах. 

  

В рамках реалізації проєкту передбачено низку заходів, спрямованих на встановлення діалогу між владою та громадянським суспільством, щоб усунути існуючі проблеми та здійснити реальні кроки щодо підвищення безпеки в горах. Серед іншого:

 • 27 лютого 2020 року в Івано-Франківську відбулась конференція з нагоди старту проєкту ЄС «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа» Професійні та громадські гірські рятувальники, представники державних служб з надзвичайних ситуацій Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської та Чернівецької областей, волонтери та члени громадських організацій, спортивних та туристичних клубів України; інструктори з водного та лижного туризму об’єдналися під час інавгураційної конференції проєкту «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа» на одному майданчику задля співпраці в опрацюванні механізму залучення волонтерів для пошуку та порятунку людей в Карпатах, опираючись на досвід польських колег з Гірського добровільного загону рятування – Група Криніцка (GOPR).  Більше інформації тут.

 • Наступна міжнародна конференція з питань безпеки в горах запланована на 26-28 серпня 2021 року. Під час конференції заплановано провести презентацію структури Карпатської пошуково-рятувальної мережі, здійснити представлення інформаційної системи з мобільним додатком «Порятунок», провести демонстрацією покращення ефективності проведення пошукових операцій, а також обговорення, зустрічі, знайомства та налагодження співпраці. Організатор заходу ГО «Асоціація гірських провідників «Ровінь». Усіх зацікавлених запрошуємо взяти участь.

  Загалом, конференції в рамках проекту проводяться з метою об'єднання всіх зацікавлених сторін, побудови співпраці, створення механізмів щодо залучення волонтерів до пошуку та порятунку людей у горах, налагодження співпраці між представниками громадськості та влади;
 • В рамках проекту проведено ремонтні роботи в «Навчально-тренувальному центрі підготовки гірських провідників та рятувальників» в с. Довге, Дрогобицького району, Львівської області. Таким чином створено базу для проходження навчань волонтерами в рамках проекту та після його завершення.

  

  

 

    

 • Незабаром свої двері відчинить облаштований регіональний громадський навчальний центр у м. Ворохта (Івано-Франківська область) для навчання гірських рятувальників у реальних умовах який забезпечуватиме підготовку громадських рятувальників на постійній основі;
 • 14 серпня 2021 року у Верховині в рамках проєкту «SWIFT – Карпатська пошуково-рятувальна мережа» відбувся круглий стіл, присвячений обговоренню напрямків співпраці між мережею гірських рятувальників-волонтерів та адміністраціями об’єктів природо-заповідного фонду (національні природні парки, регіональні ландшафтні парки тощо), організаторами туристичних походів та масових заходів в Карпатському регіоні. Більше інформації за посиланням.

 • Наступний круглий стіл з представниками природоохоронних територій заплановано провести на території Львівської області 07 травня 2021 року. Метою круглого столу є обговорення співраці представників національних природних парків / заповідників з рятувальними групами в сфері безпеки.

 • Для покращення оперативної роботи в рамках проекту буде створено інформаційну систему разом з мобільним додатком "Порятунок", що міститиме електронні бази даних небезпечних місць, туристичних притулків, рятувальних пунктів, медичних установ, туристичних маршрутів у Карпатах. Мобільний додаток створює можливість автоматично надсилати SMS з місцем розташування при надзвичайних ситуаціях Службам порятунку, що працюють в гірських регіонах.

25 квітня Громадська організація "Асоціація Гірських Провідників «Ровінь», оголосила процедуру простих торгів (без публікації) - серед юридичних осіб та фізичних осіб підприємців на «Розробку та впровадження  аналогу польського мобільного додатку "Ratunek" для України. Метою є створення в Україні інформаційної системи «Порятунок», яка призначена для повідомлення про настання нещасного випадку в горах та потребу у допомозі, з автоматичним визначенням координат потерпілої особи. А саме: розробка програмного забезпечення для мобільного додатку та серверів, які його обслуговуватимуть, закупівля та налагодження роботи обладнання, яке безпосередньо формує систему, а також навчання операторів покликаних щоденно використовувати її в роботі та обслуговувати. Усіх зацікавлених взяти участь у конкурсі на розробку прохання звертатись в офіс ГО АГП «Ровінь» для отримання технічного завдання. Конкурс проводиться у продовж 60 днів (до 25 травня 2021 року).

 • Зараз команда виконавчого колективу проекту працює над формуванням груп волонтерів, які будуть залучені до серії:
 • практичних занять з підготовки та стажування гірських рятувальників в Польщі на базі Гірського Добровільного Загону Рятування - Група Криніцка;
 • спільних навчань гірських рятувальників та підвищення рівня їх кваліфікації відповідно до узгодженої програми, що включатимуть навчання з рятування на гірських річках; тренінги по наземному пошуку (LandSar); навчання з порятунку на місцевості зі складним рельєфом; зимові навчання;

Для цього закуплено уніформу для учасників тренінгів (волонтерів рятувальників), а також технічні засоби. Навчання та стажування відбудуться одразу по закінчені карантинних обмежень повязаних з COVID-19.

     

 

Всі партнери разом сформують мережу рятувальників у Карпатах.  Приєднання до мережі дозволить швидко реагувати на надзвичайні ситуації та забезпечить безпеку на пішохідних маршрутах Чорногори, Горган, Бескидів, що охоплюють близько 120 кв. км,  які відвідують тисячі туристів на рік, включаючи іноземних, що звикли до безпеки в країнах ЄС. 

Ознайомитись з "ПРОГРАМОЮ РОЗВИТКУ МЕРЕЖІ ГІРСЬКИХ ГРОМАДСЬКИХ РЯТУВАЛЬНИКІВ-ВОЛОНТЕРІВ КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ" можна тут.

Усіх, кому небайдужа тема безпеки в горах, запрошуємо до співпраці!

Тривалість проекту 32 місяці.

Партнери проекту:

- ГО „Асоціація гірських провідників «Ровінь»” (Львівська область),

- Івано-Франківський обласний державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді;

- Гірський Добровільний Загін Рятування Група Криніцка (Польща),

- Громадська організація «Гірський рятувальний центр» (Івано-Франківська область).